stories of Jadumani || Jadumani Rahasya ||- ଯଦୁମ୍ଣିଙ୍କ ନିର୍ଭିକ ଉତ୍ତର

Spread the love

~: ଯଦୁମ୍ଣିଙ୍କ ନିର୍ଭିକ ଉତ୍ତର :~

jadumani

              ଉପସ୍ଥାପନା :- ସୁନିଲ ପଣ୍ଡା

ରାଜା ବିନାୟକ ସିଂହ ରାଜତ୍ବ କରୁଥିବା ସମୟରେ ନୟାଗଡ ରେ ସୁ-ଶାସନ ଥିଲା | ତାଙ୍କ ଅନ୍ତେ କିଛିଦିନ ଅରାଜକତା ଦେଖାଦେଲା | ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ନାତି ଲଡୁକେଶ ନୟାଗଡର ରାଜା ହେଲେ |

ସେ ସମୟରେ ପ୍ରଜାମେଳ ଦେଖାଦେଲା | ଇଂରେଜ ସରକାର ମେଳିର କାରଣ କ’ଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚାହିଁଲେ | ହରମୋହନ ଲାଲ ନାମକ ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରିଙ୍କୁ ସନ୍ଧାନ ନିମନ୍ତେ ପଠାଇଲେ | ଲାଲ ମହୋଦୟ ନୟାଗଡର ଜଣାଶୁଣା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କାରଣ କ’ଣ ପଚାରି ତଦନ୍ତ କଲେ | ଯଦୁମଣିଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ପଚରାଗଲା, ସେ ନିର୍ଭିକ ଉତ୍ତର ଦେଲେ –

     “ଗୋଡ ଗାଡ ସସଂର୍ଗରେ ଯେ ପଟୁ

 ତାଙ୍କର ସୁନାଖଡୁ ତଟୁ ପଟୁ |

  ଶୁଭରେ ଶୁଭ ହୋଇଲା ଦେଖା ତାଙ୍କର ଆଡେଣି ପାଲିଙ୍କି ପଖା | ଏହି ସକାଶରୁ କରି ଯେ, ଛ’ ପ୍ରକାର ଲିଙ୍ଗ ଉଭ୍ଭବ ମେଦିନୀ ହୋଇଗଲା ହତ ଶିରି ଯେ ||”

ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦୁମଣି କହିଲେ – ଯେଉଁମାନେ ଗୋଡରେ ଗୋଡ ପୁରାଇ ଲୁଗା ବୁଣନ୍ତି, ସେମାନେ ତନ୍ତି | ସେମାନେ ଅଳ୍ପ ବୁଦ୍ଧିମାନ ହେଲେ ସୁଦ୍ଧା, ରାଜାନୁଗ୍ରହରୁ ସୁନାଖଡୁ ପିନ୍ଧି ବଡଲୋକ ହୋଇଛନ୍ତି | ତଟୁ ଘୋଡା ଚଢୁଚନ୍ତି | ତେଲିମାନେ ରାଜକୀୟ ପାଲିଙ୍କି ଚଢି ଆଡେଣି ପକାଇ, ଆଲଟ ପଙ୍ଖା ବ୍ଯବାହାର କରି ରାଜ୍ୟ ଶାସନ କରୁଛନ୍ତି | ଅର୍ଥାତ୍, ଅନଭିଞ ମୁର୍ଖମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଶାସିତ ହେଇଅଛି | ରାଜା ନାମକୁମାତ୍ର ଅଛନ୍ତି | ଏଣୁ ସ୍ବୟଂ ଲଡୁବାବା ଅଧିଷ୍ଠିତ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରୀହୀନ ହୋଇଗଲାଣି | ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ଲୋକମାନେ ନୀରବ ହେଲେଣି | ଏଣୁ ସ୍ବତଃ ପ୍ରଜା ଅଶାନ୍ତି ଓ ମେଳି ସୃଷ୍ଟି ହେବା କଥା – ତାହାହିଁ ହେଉଛି |

ଲାଲା ମହୋଦୟ ଯଦୁମଣିଙ୍କ କଥା ପ୍ରତି ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଲେ | ଆଉ କାହା କଥା ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ | କଥାର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ପରୀଷ୍ୟା କଲେ | ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସିଦ୍ଦାନ୍ତରେ ପହଁଚିଲେ ଯେ ଯଦୁମଣି ଯାହା କହୁଛନ୍ତି ବାସ୍ତବରେ ତାହା ଠିକ୍ |

ଲାଲା ମହୋଦୟ ସେହି ଅନୁସାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ୍ ଦେଲେ | ରାଜା ଶାସନ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଯଦୁମଣିଙ୍କର ନିର୍ଭିକତା ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ |


————————————————————-

ରାଜା ବିନାୟକ ସିଂହ ରାଜତ୍ବ କରୁଥିବା ସମୟରେ ନୟାଗଡ ରେ ସୁ-ଶାସନ ଥିଲା | ତାଙ୍କ ଅନ୍ତେ କିଛିଦିନ ଅରାଜକତା ଦେଖାଦେଲା | ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ନାତି ଲଡୁକେଶ ନୟାଗଡର ରାଜା ହେଲେ |

ସେ ସମୟରେ ପ୍ରଜାମେଳ ଦେଖାଦେଲା | ଇଂରେଜ ସରକାର ମେଳିର କାରଣ କ’ଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚାହିଁଲେ | ହରମୋହନ ଲାଲ ନାମକ ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରିଙ୍କୁ ସନ୍ଧାନ ନିମନ୍ତେ ପଠାଇଲେ | ଲାଲ ମହୋଦୟ ନୟାଗଡର ଜଣାଶୁଣା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କାରଣ କ’ଣ ପଚାରି ତଦନ୍ତ କଲେ | ଯଦୁମଣିଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ପଚରାଗଲା, ସେ ନିର୍ଭିକ ଉତ୍ତର ଦେଲେ –

“ଗୋଡ ଗାଡ ସସଂର୍ଗରେ ଯେ ପଟୁ ତାଙ୍କର ସୁନାଖଡୁ ତଟୁ ପଟୁ | ଶୁଭରେ ଶୁଭ ହୋଇଲା ଦେଖା ତାଙ୍କର ଆଡେଣି ପାଲିଙ୍କି ପଖା | ଏହି ସକାଶରୁ କରି ଯେ, ଛ’ ପ୍ରକାର ଲିଙ୍ଗ ଉଭ୍ଭବ ମେଦିନୀ ହୋଇଗଲା ହତ ଶିରି ଯେ ||”

ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦୁମଣି କହିଲେ – ଯେଉଁମାନେ ଗୋଡରେ ଗୋଡ ପୁରାଇ ଲୁଗା ବୁଣନ୍ତି, ସେମାନେ ତନ୍ତି | ସେମାନେ ଅଳ୍ପ ବୁଦ୍ଧିମାନ ହେଲେ ସୁଦ୍ଧା, ରାଜାନୁଗ୍ରହରୁ ସୁନାଖଡୁ ପିନ୍ଧି ବଡଲୋକ ହୋଇଛନ୍ତି | ତଟୁ ଘୋଡା ଚଢୁଚନ୍ତି | ତେଲିମାନେ ରାଜକୀୟ ପାଲିଙ୍କି ଚଢି ଆଡେଣି ପକାଇ, ଆଲଟ ପଙ୍ଖା ବ୍ଯବାହାର କରି ରାଜ୍ୟ ଶାସନ କରୁଛନ୍ତି | ଅର୍ଥାତ୍, ଅନଭିଞ ମୁର୍ଖମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଶାସିତ ହେଇଅଛି | ରାଜା ନାମକୁମାତ୍ର ଅଛନ୍ତି | ଏଣୁ ସ୍ବୟଂ ଲଡୁବାବା ଅଧିଷ୍ଠିତ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରୀହୀନ ହୋଇଗଲାଣି | ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ଲୋକମାନେ ନୀରବ ହେଲେଣି | ଏଣୁ ସ୍ବତଃ ପ୍ରଜା ଅଶାନ୍ତି ଓ ମେଳି ସୃଷ୍ଟି ହେବା କଥା – ତାହାହିଁ ହେଉଛି |

ଲାଲା ମହୋଦୟ ଯଦୁମଣିଙ୍କ କଥା ପ୍ରତି ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଲେ | ଆଉ କାହା କଥା ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ | କଥାର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ପରୀଷ୍ୟା କଲେ | ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସିଦ୍ଦାନ୍ତରେ ପହଁଚିଲେ ଯେ ଯଦୁମଣି ଯାହା କହୁଛନ୍ତି ବାସ୍ତବରେ ତାହା ଠିକ୍ |

ଲାଲା ମହୋଦୟ ସେହି ଅନୁସାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ୍ ଦେଲେ | ରାଜା ଶାସନ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଯଦୁମଣିଙ୍କର ନିର୍ଭିକତା ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ |

ରାଜା ବିନାୟକ ସିଂହ ରାଜତ୍ବ କରୁଥିବା ସମୟରେ ନୟାଗଡ ରେ ସୁ-ଶାସନ ଥିଲା | ତାଙ୍କ ଅନ୍ତେ କିଛିଦିନ ଅରାଜକତା ଦେଖାଦେଲା | ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ନାତି ଲଡୁକେଶ ନୟାଗଡର ରାଜା ହେଲେ |

ସେ ସମୟରେ ପ୍ରଜାମେଳ ଦେଖାଦେଲା | ଇଂରେଜ ସରକାର ମେଳିର କାରଣ କ’ଣ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚାହିଁଲେ | ହରମୋହନ ଲାଲ ନାମକ ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରିଙ୍କୁ ସନ୍ଧାନ ନିମନ୍ତେ ପଠାଇଲେ | ଲାଲ ମହୋଦୟ ନୟାଗଡର ଜଣାଶୁଣା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କାରଣ କ’ଣ ପଚାରି ତଦନ୍ତ କଲେ | ଯଦୁମଣିଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ପଚରାଗଲା, ସେ ନିର୍ଭିକ ଉତ୍ତର ଦେଲେ –

“ଗୋଡ ଗାଡ ସସଂର୍ଗରେ ଯେ ପଟୁ ତାଙ୍କର ସୁନାଖଡୁ ତଟୁ ପଟୁ | ଶୁଭରେ ଶୁଭ ହୋଇଲା ଦେଖା ତାଙ୍କର ଆଡେଣି ପାଲିଙ୍କି ପଖା | ଏହି ସକାଶରୁ କରି ଯେ, ଛ’ ପ୍ରକାର ଲିଙ୍ଗ ଉଭ୍ଭବ ମେଦିନୀ ହୋଇଗଲା ହତ ଶିରି ଯେ ||”

ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦୁମଣି କହିଲେ – ଯେଉଁମାନେ ଗୋଡରେ ଗୋଡ ପୁରାଇ ଲୁଗା ବୁଣନ୍ତି, ସେମାନେ ତନ୍ତି | ସେମାନେ ଅଳ୍ପ ବୁଦ୍ଧିମାନ ହେଲେ ସୁଦ୍ଧା, ରାଜାନୁଗ୍ରହରୁ ସୁନାଖଡୁ ପିନ୍ଧି ବଡଲୋକ ହୋଇଛନ୍ତି | ତଟୁ ଘୋଡା ଚଢୁଚନ୍ତି | ତେଲିମାନେ ରାଜକୀୟ ପାଲିଙ୍କି ଚଢି ଆଡେଣି ପକାଇ, ଆଲଟ ପଙ୍ଖା ବ୍ଯବାହାର କରି ରାଜ୍ୟ ଶାସନ କରୁଛନ୍ତି | ଅର୍ଥାତ୍, ଅନଭିଞ ମୁର୍ଖମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଶାସିତ ହେଇଅଛି | ରାଜା ନାମକୁମାତ୍ର ଅଛନ୍ତି | ଏଣୁ ସ୍ବୟଂ ଲଡୁବାବା ଅଧିଷ୍ଠିତ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରୀହୀନ ହୋଇଗଲାଣି | ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ଲୋକମାନେ ନୀରବ ହେଲେଣି | ଏଣୁ ସ୍ବତଃ ପ୍ରଜା ଅଶାନ୍ତି ଓ ମେଳି ସୃଷ୍ଟି ହେବା କଥା – ତାହାହିଁ ହେଉଛି |

ଲାଲା ମହୋଦୟ ଯଦୁମଣିଙ୍କ କଥା ପ୍ରତି ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଲେ | ଆଉ କାହା କଥା ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ | କଥାର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ପରୀଷ୍ୟା କଲେ | ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସିଦ୍ଦାନ୍ତରେ ପହଁଚିଲେ ଯେ ଯଦୁମଣି ଯାହା କହୁଛନ୍ତି ବାସ୍ତବରେ ତାହା ଠିକ୍ |

ଲାଲା ମହୋଦୟ ସେହି ଅନୁସାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ୍ ଦେଲେ | ରାଜା ଶାସନ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଯଦୁମଣିଙ୍କର ନିର୍ଭିକତା ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ |

~~~OOOOO~~~


Comments are closed.